forum crescatorilor de caine
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


forum este dedicat crescatorilor de caini din romania
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  




 

 Cainii mei se bat !!

In jos 
AutorMesaj
sashalexi




Numarul mesajelor : 1
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/03/2011

Cainii mei se bat !!  Empty
MesajSubiect: Cainii mei se bat !!    Cainii mei se bat !!  EmptySam Mar 19, 2011 12:41 pm

Salut,

Ma numesc Lexi si am 2 cateluse Doris (mix de tibetan spaniel cu pechinez, 1 an si 3 luni, 5 kg) si Emma (golden retriever, 10 luni, 30 kg). Se inteleg foarte bine, mananca impreuna (castroane diferite), se joaca, le plimb impreuna fara nicio problema. Am observat in schimb ca in perioada de crestere a Emmei Doris a fost cea dominanta si cea care a impus o oarecare doza de respect. Acum cateva zile am adus acasa o jucarie pentru Emma (Doris nu este interesata de jucarii foarte mult, si in general le cumpar pentru Emma, care oricum le roade imediat) care i-a placut foarte mult. I-am dat-o si le-am lasat pe amandoua afara sa se joace. Cand Doris s-a apropiat de jucarie Emma a atacat-o, a luat-o in dinti si a inceput s-o zguduie rau de tot. A trebuit sa le separ cu forta si am luat jucaria. Doris a fost destul de afectata si i-a fost frica sa se mai apropie de Emma in ziua respective. A doua zi (aproape) am trecut prin acelasi episod. Ma jucam cu Emma si cu o jucarie si cand Doris s-a apropiat a vrut sa o atace din nou. Am intervenit imediat si am pus-o la pamant si am asteptat pana s-a calmat (a durat mai putin de 10 secunde). Niciuna din ele nu este agresiva din fire, dar au aratat uneori (in special Doris) semne de gelozie. Sunt ingrijoarata pentru Doris deoarece nu vreau sa fie in pericol niciodata cand e cu Emma si imi doresc sa convietuiasca amandoua fericite. Niciuna din ele nu este castrata. Totodata niciuna nu are un comportament violent, dar am observat ca devin posesive cand le place foarte tare ceva de mancare (oase, recompense) si Emma cand vine vorba de jucarii.
Ma puteti ajuta va rog sa corectez acest comportament si ma puteti invata cum sa previn viitoare conflicte dintre ele ??
Va multumesc !!!
Sus In jos
 
Cainii mei se bat !!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cainii nostri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorilor de caine :: forum :: de toate pentru toti-
Mergi direct la: